Potrebujete poradiť s výberom produktov? Napíšte nám na info@beautysecret.sk

 
 
 
 
 
 

Všetko čo potrebujete vedieť o kyseline glykolovej

Pondelok, 3. apríl 2017
Všetko čo potrebujete vedieť o kyseline glykolovej

Začnime pekne od začiatku... takže kyselina glykolová je kyselinou – tak ako všetko s pH nižším ako 7; do čoho spadá napríklad aj mlieko (pH 6.6), jablká (pH 3), citrónová šťava (pH 2) a dokonca aj pleť, ktorej optimálne pH je 5.5.

A hoci existuje množstvo veľmi desivých kyselín, tento termín v skutočnosti nie je ničím hrozivým. Mnoho ľudí má predpojatý názor, že kyseliny „nie sú prirodzené“ (možno je to dôsledok školských laboratórnych experimentov), ale mnohé kyseliny – vrátane kyseliny glykolovej – sú derivované z úplne neškodných vecí ako cukrová trstina alebo kyslé mlieko. Verte nám, je čas skončiť so všetkými kyselinovými obavami!

Takže čo to vlastne robí? Nuž, pleť pozostáva z množstva vrstiev – tá najvrchnejšia sa volá stratum corneum a je vlastne ešte menej než vrstvou v pravom slova zmysle, ide skôr o pozostatok niečoho, čo kedysi bývalo vrstvou... Naša pleť sa regeneruje odspodu nahor a tento proces prebieha asi tak, že vrchná vrstva sa „odroluje“, aby urobila miesto pre novú. Toto zhodenie vrstvy kože však neprebieha  vcelku ako u hadov :), takže keď sa bunky znehodnotia a postupne odumierajú, má to za následok nerovnomerný povrch a zníženú schopnosť pleti odrážať svetlo.  

Stratum corneum je prospešná v mnohých ohľadoch – poskytuje stupeň prirodzenej ochrany pred pôsobením slnka, voľných radikálov a iných škodlivých vplyvov – ale táto tenučká vrstva odumretých buniek má aj škodlivý vplyv na jas pleti. A to je práve čas, kedy prichádza na rad kyselina glykolová.

Rozjasnenie pleti

Kyselina glykolová, ako člen rodiny AHA kyselín, je primárne exfoliant. Rozpúšťa mazové „lepidlo“, ktoré viaže odumreté bunky k povrchu pleti a oslobodzuje rozžiarené nové pleťové bunky, ukryté pod nimi. Rozjasnenie pleti však nie je všetko.....

Akné

Ak ste náchylný k zanášaniu pleti, kyselina glykolová je tá správna ingrediencia, ktorú by ste mali vyhľadať, a to kvôli jej schopnostiam. Znížením pH vašej pleti, baktérie akné nemôžu prospievať – čo znamená menej nevítaných „okrás“ na vašej tvári. Spojte to s jej mierne „zlupovacím“ účinkom a ešte aj už existujúce chybičky sa budú javiť menej výrazné, póry sa zmenšia a začervenanie po vyrážkach ustúpi.  

Starnutie

Eliminovaním pleťovej „bariéry“ kyselina glykolová naštartuje lenivé pleťové bunky do akcie. Produkčná krivka buniek stúpa, nastáva rýchla regenerácia a hojenie poškodení pleti. Pleť efektívne zrýchli svoj metabolizmus a začne sa správať ako svoja vlastná mladšia verzia – vytvárajúc nový kolagén a elastín – a začne hojiť znaky tráum (ako zjazvenia, pigmentácie, či strata pigmentu). Vďaka malej molekulárnej veľkosti glykolu, ide o jednu z mála látok na ošetrenie pleti, ktoré sú schopné preniknúť pod epidermu, kde priťahuje a udržuje vodu (podobne ako hyalurón) a „nafúkne“ bunky, čím zníži hĺbku vrások.

Glykol pri počiatočnej aplikácii spôsobuje brnenie – je to znak toho, že robí niečo „poriadne“ a niečo, čo využila obľúbená, na glykole postavená značka ALPHA-H. Môže sa objaviť malé začervenanie a môžete tiež pociťovať mierne štipkanie – avšak toto by nemalo pretrvávať dlhšie ako zopár minút a bude sa stále zmierňovať, až kým sa pleť aklimatizuje. Urobte si test na malej časti pokožky (obzvlášť, ak ste citlivý), ale pamätajte si, že toto brnenie je chcené, preto ho nepokladajte za prejav alergickej reakcie.

A na záver, pretože nové bunky sú čerstvé a teda nepoškvrnené, je mimoriadne dôležité používať ochranu pred slnkom, pokiaľ používate produkty s kyselinou glykolovou. Toto je tiež dôvod prečo produkty ako napríklad  LIQUID GOLD sú odporúčané na použitie cez noc, a prečo Alpha-H vyvinula svoj DAILY ESSENTIAL MOISTURISER SPF 50 - denný hydratačný krém s ochranným faktorom 50+ na použitie popri glykolových produktoch.