Čo robiť a nerobiť pri používaní kyselín

 
 
 

Potrebujete poradiť s výberom produktov? Napíšte nám na info@beautysecret.sk

 
 
 
 
 
 

Čo robiť a nerobiť pri používaní kyselín

Streda, 11. apríl 2018
Čo robiť a nerobiť pri používaní kyselín

Zaradenie kyselín do starostlivosti o pleť vám prinesie úžasné benefity. Pomáhajú veľmi efektívne riešiť množstvo špecifických problémov ako sú pigmentové škvrny, akné, jazvy po akné, rozšírené a zanesené póry či vrásky a predčasné starnutie pleti, Aby ste však získali najlepšie výsledky pri používaní produktov na báze kyselín a vyhli sa akémukoľvek začervenaniu či podráždeniu pleti, je potrebné vedieť ako takéto produkty správne používať. S našim návodom čo robiť a čo nerobiť pri ich používaní budete mať zaručene všetko pod kontrolou.


Taakže…ČO ROBIŤ:
 

1) Vyberte tú správnu kyselinu pre vašu pleť

Každá kyselina prináša iné výsledky a pomáha riešiť iné problémy. Preto je dobré vedieť – ešte skôr ako ju začnete používať - ktorá kyselina je vhodná práve pre vašu pleť a váš problém.
Medzi najznámejšie kyseliny patria predovšetkým kyselina glykolová (AHA), kyselina mliečna (AHA)kyselina salicylová (BHA). Ak chcete zistiť, ktorá kyselina je pre vás tá najvhodnejšia, určite si prečítajte náš predchádzajúci článok “Poznáte rozdiel medzi AHA, BHA a PHA kyselinami?”.


2) Urobte si test

Ak nie ste zvyknutá používať kyseliny  alebo máte citlivú pleť, vyskúšajte prvý krát použiť kozmetický produkt s kyselinou len na malú časť tváre. Ak tento kúsok pleti prejde testom, môžete smelo použiť produkt na celú tvár.
 

3) Sledujte reakciu vašej pleti po aplikácii 

Mierne brnenie alebo štípanie je normálne a je to znamenie, že produkt pracuje. Tvorenie šupiniek, odlupovanie alebo podráždenie pleti už nie je dobré a produkt by ste mali prestať používať. Niekedy stačí urobiť medzi jednotlivými aplikáciami väčšiu pauzu a pleť postupne na kyseliny navykať.
 

4) Aplikujte ich na suchú pleť 

Produkt s kyselinou aplikujte vždy na suchú pleť. Voda alebo zvyšky kozmetických produktov by mohli vyvolať silné podráždenie.
 

5) Dbajte na hydratáciu pleti 

Nezabudnite na pravidelnú hydratáciu pleti počas používania kyselín, aby ste sa vyhli presušeniu pleti. Aj keď netreba zabúdať, že kvalitný hydratačný krém by mal súčasťou kozmetickej výbavy každej z nás, bez ohľadu na to, či používame alebo nepoužívame produkty s kyselinami…
 

6) Ak riešite konkrétny problém, môžete ich používať iba lokálne 

Produkty na báze kyselín nemusíte používať na celú tvár, kľudne ich aplikujte iba lokálne na postihnuté miesta, ktoré potrebujete riešiť, napríklad vyrážka či rozšírené póry. Alebo ak máte zmiešaný typ pleti a trápi vás mastnejšia T-zóna a suchšie líčka, môžete aplikovať produkt s kyselinou len na T-zónu. A na líčka použijete sérum a krém ako obvykle.
Kyseliny sa môžu používať aj na telo, vyskúšajte ich použiť na oblasti tela postihnuté “krupičkou” alebo vyrážkami a už po niekoľkých aplikáciách uvidíte zlepšenie.
 

A ČO NEROBIŤ:
 

1) Nepreháňajte

Používajte produkt vždy podľa pokynov na používanie a podľa typu pleti. Produkty na báze kyselín sa väčšinou odporúčajú používať len 1 až 3 krát týždenne a sú určené prevažne len na nočné použitie. S kyselinami je vždy dobré začať opatrne, najmä ak máte citlivú pleť. Zo začiatku je vhodné dodržiavať pravidlo “menej je viac”, pomaly navykať pleť na kyseliny a postupne prejsť na odporúčanú intenzitu používania.
 

2) Nevystavujte sa slnečnému žiareniu

Rýchlejšie obnovovanie buniek pri používaní AHA kyselín spôsobuje väčšiu fotosenzitivitu, t.j. citlivosť pleti na slnečné žiarenie. Je preto veľmi dôležité počas používania kyselín používať každé ráno ochranný krém s faktorom. Predídete tým vzniku pigmentových škvŕn.
V prípade, že plánujete dovolenku pri mori alebo na horách, odporúčame dať si od kyselín pauzu. V letnom období, kedy je slniečko najintenzívnejšie, je najlepšie kyseliny úplne vynechať a vrátiť sa k nim opäť na jeseň.
 

3) Nepoužívajte kyseliny a mechanický peeling súčasne

Pri používaní kyselín nepoužívajte mechanický peeling súčasne. Použitie kyselín a peelingu v jeden deň môže byť príliš abrazívne a môže spôsobiť podráždenie pleti. Preto ich používanie striedajte, keď použijete produkt na báze kyselín nerobte si mechanický peeling a naopak.
 

4) Nepoužívajte kyseliny a retinol súčasne 

Retinol (vitamin A) je silný exfoliant a jeho použitie naraz s kyselinou by mohlo pleť podráždiť a zanechať ju citlivú. Retinol aj kyseliny sú obe aktívne látky a preto je dobré ich používanie striedať. Zároveň tým zabezpečíte efektívnejšie fungovanie svojich produktov.

 

A aké sú Vaše skúsenosti s používaním produktov na báze kyselín? Dodržiavate pri ich používaní všetky vyššie spomenuté pravidlá? Napíšte nám do komentárov.