Potrebujete poradiť s výberom produktov? Napíšte nám na info@beautysecret.sk

 
 
 
 
 
 

Samoopaľovací krém - áno či nie?

Sobota, 5. október 2019
Samoopaľovací krém - áno či nie?

Opálená pokožka nebola módna odjakživa. Naši predkovia tisíce rokov ochraňovali svoju pokožku pred slnkom používaním klobúkov a slnečníkov. Až dovtedy, kým v dvadsiatych rokoch 20-tého storočia Coco Chanel nespopularizovala opaľovanie. Z dovolenky vo Francúzsku sa vrátila s tmavou a rozžiarenou pokožkou od slnka a odvtedy sa opálená pokožka považuje za sexi a príťažlivú.

Priznajme si, že aj tá najdokonalejšia postava, hoci na nej makáme celý rok vo fitku, vyzerá ešte dokonalejšie a štíhlejšie s nádychom bronzového opálenia. Faktom však je, že opaľovanie vôbec nie je zdravé – nielen, že naša pokožka rýchlejšie starne, je tu ešte aj riziko vzniku rakoviny. 


Ak nechcete svoju pokožku vystavovať slnečným lúčom, ale napriek tomu túžite po žiarivej opálenej pleti, alternatívou sú samoopaľovacie produkty, ktoré zabezpečia opálenie bez slnečného žiarenia. A ak máte proti nim predsudky, pokúsime sa vám ich vyvrátiť, vysvetliť ako fungujú a ako ich správne aplikovať.
 

TROCHA HISTÓRIE
Vôbec prvý samoopaľovací krém vyrobila firma Coppertone okolo roku 1960 a nazvala ho “Quick Tan”. Predsudky proti samoopaľovacím krémom pretrvávajú pravdepodobne ešte z týchto čias. Okrem efektu „opálenia“ mal totiž aj negatívne vedľajšie účinky – nerovnomerné a dosť mizerné oranžové zafarbenie pokožky. A hoci dnes existuje už mnoho samoopaľovacích produktov na neporovnateľne inej úrovni a s kvalitnejším zložením, stále sa ich mnohí bojíme používať. 


AKO TO FUNGUJE
Tiež ste sa už niekedy zamýšľali nad tým, ako taký samoopaľovací produkt vytvorí na pokožke dočasné zhnednutie? 

Účinnou látkou vo väčšine samoopaľovacích produktov je dihydroxyacetón (DHA), získavaný prevažne z cukrovej repy alebo cukrovej trstiny, pripadne fermentáciou glycerínu. 

DHA objavili nemeckí vedci už okolo roku 1920. Používali ju pri röntgenovaní a pri náhodnom kontakte s pokožkou zistili, že spigmentovala. Ďalšie pokusy s DHA sa robili až po 2.svetovej vojne, kedy sa začali skúmať jej pigmentačné účinky. Vtedy sa zistilo, že táto aktívna látka zafarbí len úplne najvrchnejšiu vrstvu pokožky, teda len odumreté bunky. 

Ale späť k samotnému procesu zhnednutia pokožky.Po aplikácii DHA reaguje s aminokyselinami v odumretých bunkách v tej najvrchnejšej vrstve pokožky (stratum corneum). Výsledkom tejto reakcie je zmes zlúčenín, tzv. melanoidiny, ktoré majú farbu podobnú ako opálená pokožka. Takto získané zhnednutie je len dočasné a prirodzene sa stráca postupným obmieňaním odumretých buniek, Preto ak aplikáciu neopakujete, do 3 až 7 dní úplne zmizne. Keďže ide o reakciu s aminokyselinami v odumretých bunkách a nie o farbu, takéto zhnednutie nie je možné vymyť vodou. 


JE SAMOOPAĽOVACÍ PRODUKT BEZPEČNÝ?
Samoopaľovacie produkty sú považované za najzdravšiu alternatívu k opaľovaniu (teda je to druhý najzdravší variant hneď po neopaľovaní). DHA ostáva len v spomínanej najvrchnejšej vrstve pokožky a nedostáva sa cez pokožku do tela.   

Úrad pre potraviny a liečivá (FDA) schválil DHA ako bezpečnú kozmetickú látku na aplikovanie na pokožku. FDA však uvádza, že DHA by sa nemal vdychovať ani nanášať na oblasti pokryté sliznicami, vrátane pier, nosa alebo oblastí okolo očí, pretože riziká s tým spojené nie sú známe. Preto uprednostňujte radšej samoopaľovacie krémy/mlieka pred sprejmi.


OCHRÁNI VÁS SAMOOPAĽOVACÍ PRODUKT PRED UV ŽIARENÍM?
Nie! Dosiahnuté zhnednutie neposkytuje pokožke ochranu pred slnečným žiarením, preto netreba zabúdať na ochranný krém s UV faktorom. 


AKO DOSIAHNUŤ DOKONALÝ VÝSLEDOK
Aby bol výsledok čo najprirodzenejší, ako keby ste sa práve vrátili z dovolenky, držte sa týchto pravidiel:

1. Kúpte si kvalitný samoopaľovací produkt
Stavte na overenú značku, ktorej dôverujete. Kvalitný produkt je totiž základ úspechu! Mal by mať čo najväčšie množstvo hydratačných zložiek a vyhýbajte sa tiež alkoholu, syntetickej parfumácii, farbivám a parabénom. 

2. Nezabudnite na peeling
Vždy si pred aplikáciou urobte peeling. Viac času venujte miestam so zhrubnutou pokožkou, ako sú napríklad kolená, lakte a členky.

3. Hydratácia je veľmi dôležitá
Aby ste predišli silnejšej pigmentácii na suchších miestach (na lakťoch, kolenách a členkoch), pred aplikáciou samoopaľovacieho produktu ich natrite výživným hydratačným krémom, prípadne ich ešte na záver prejdite vlhkou utierkou. Nám sa osvedčil multifunkčný balzam Egyptian Magic.

4. Pred aplikáciou si naštudujte pokyny na etikete 
Pri používaní samoopaľovacích produktov vždy postupujte podľa pokynov na etikete a nikdy ho nenanášajte na oblasť očí, do nosa ani na ústa. Držte sa tiež zásady, že pokožka musí byť pred aplikáciou suchá. Odporúčame vám zaobstarať si aj aplikačnú rukavicu, tá vám ochráni dlaň a prsty pred nechceným zafarbením a pomôže rovnomernejšie naniesť produkt. Najlepšie je začať chodidlami a pokračovať smerom nahor. Pri tvári buďte obzvlášť opatrné, stačiť vám bude naozaj malé množstvo produktu a rozotierajte ho vždy smerom zvnútra von.

 

Ak sme vás presvedčili a radi by ste vyskúšali top (a samozrejme overený) samoopaľovací krém, siahnite po značke OMOROVICZA. Okrem ich telového samoopaľovacieho krému Glam Glow ponúka Omorovicza aktuálne aj novinku, samoopaľovaciu emulziu na tvár Face Glow. Oba produkty si môžete objednať u nás v Beauty Secret. O pár dní ich máte doma a môžete si tak predĺžiť letné opálenie a dodať vašej pokožke a pleti prirodzene opálený a rozžiarený vzhľad po celý rok.